Pornofest i Svinesund
Hönan Agda har vært en «snakkis» for handlelystne nordmenn i Sverige i en årrekke. «Har du vært på Hönan», «Stakk du innom Hönan Agda» er det mang en person som har hørt etter å ha returnert fra svensketur. Men hva er egentlig historien bak denne institusjonen?
Jack Vogel startet Hönan Agda på 1960-tallet. Det berømte huset som ble oppført mot Strömstad kommunes vilje, har fristet og vekket avsky siden oppstart. Vogel tilbød noe man ikke hadde i datidens puritanske Norge - pornofilm og striptease, og nordmenn valfartet dit for å se hva dette kunne være. Vogel viste seg raskt som en mann med stor teft for forretninger, og klarte i løpet av kort tid å skaffe seg en stor kundemasse blant den mannelige delen av den norske befolkning.

Det hele toppet seg i det han viste nakenfilmene til den svenske filmregissøren Vilgot Sjöman, noe som medførte et storinnrykk av norske menn til Svinesund.
Nakenfilmene, «Jag är nyfiken - gul» (1967) og «Jag är nyfiken - blå» (1968) skapte så stor oppstandelse at det ble det satt opp busser fra hele Sør-Norge til Svinesund. Den fortsatt svært berømte Lena Nyman hadde en svært avkledd rolle – noe som skapte ekstra pågang. Interessen var faktisk så stor at det ble reist egne sextelt langs E6, fra Svinesund til Strömstad, der det ble tilrettelagt for filmvisning og sitteplasser. Det var lenge fullt hus i disse teltene, som også supplerte med striptease innimellom forestillingene.
Sexbutikken Agda med den velkjente hønen troner fortsatt like stødig over Svinesunds markedsområde, og lokker erotikklystne nordmenn inn til syndige forlystelser. Strippingen og sexteltene fra porno-boomen fra 60 – tallet har måtte vike for et mer kommersielt utvalg av sexleketøy, pornofilmer og andre varer av ymse slag. Kinoen er redusert til en mer privat affære, hvor man sitter i egne videokabinett og kan velge mellom 18 ulike filmer til den nette sum av 100 SEK.
Det er imidlertid greit å merke seg at erotikkbutikken ikke er noe for «sarte sjeler», da utvalget er relativt grovt og tilgjengelig for personer med en del «spesielle» interesser for å si det slik. 100 meter bortenfor Agda har sexbutikken Eroticshop etablert seg og tilbyr over 1000 ulike filmer til alles smak og behag.
Pornofesten i Svinesund lever m.a.o. fortsatt i beste velgående.
Fakta
Pornosladden ble fjernet fra pornoblader i 2005 i Norge.
Det ble først lov å selge pornofilm i 2006 i Norge.
Sverige har aldri hatt pornosladd.
Kilder: Hønan Agda, NRK Østfold, straffeloven § 204
Kontakt: Hønan Agda. Svinesund, 45293 Strömstad . Tlf: 0046 0526–40364
Tale Gjøvik
09.07.2009 16:01
- Tips en venn

- Del


- Skriv ut
